flask-admin - en to ja_JP translation catalogue (108 entries)

en: Home
ja_JP: ホーム

en: Cli: Invalid command.
ja_JP: Cli： コマンドが無効です。

en: File to upload
ja_JP: アップロードするファイル

en: File required.
ja_JP: ファイルが必要です。

en: Invalid file type.
ja_JP: ファイルの種類が無効です。

en: Content
ja_JP: 内容

en: Invalid name
ja_JP: 名前が無効です。

en: Name
ja_JP: 名前

en: File "%(name)s" already exists.
ja_JP: ファイル「%(name)s」は既に存在します。

en: Permission denied.
ja_JP: アクセスが拒否されました。

en: File uploading is disabled.
ja_JP: ファイルのアップロードは無効です

en: Successfully saved file: %(name)s
ja_JP: ファイルが正常に保存されました: %(name)s

en: Failed to save file: %(error)s
ja_JP: ファイルの保存に失敗しました: %(error)s

en: Upload File
ja_JP: ファイルのアップロード

en: Directory creation is disabled.
ja_JP: ディレクトリの作成は無効です

en: Successfully created directory: %(directory)s
ja_JP: ディレクトリが正常に作成されました: %(directory)s

en: Failed to create directory: %(error)s
ja_JP: ディレクトリの作成に失敗しました: %(error)s

en: Create Directory
ja_JP: ディレクトリを作成

en: Deletion is disabled.
ja_JP: 削除はできません。

en: Directory deletion is disabled.
ja_JP: ディレクトリの削除は無効です

en: Directory "%(path)s" was successfully deleted.
ja_JP: ディレクトリ「%(path)s」が正常に削除されました。

en: Failed to delete directory: %(error)s
ja_JP: ディレクトリの削除に失敗しました: %(error)s

en: File "%(name)s" was successfully deleted.
ja_JP: ファイル「%(name)s」が正常に削除されました。

en: Failed to delete file: %(name)s
ja_JP: ファイルの削除に失敗しました: %(name)s

en: Renaming is disabled.
ja_JP: 名前の変更はできません。

en: Path does not exist.
ja_JP: パスは存在しません。

en: Successfully renamed "%(src)s" to "%(dst)s"
ja_JP: 「%(src)s」を「%(dst)s」に変更しました。

en: Failed to rename: %(error)s
ja_JP: 名前の変更に失敗しました: %(error)s

en: Rename %(name)s
ja_JP: %(name)s の名前を変更します。

en: Error saving changes to %(name)s.
ja_JP: %(name)s の変更を保存中にエラーが発生しました。

en: Changes to %(name)s saved successfully.
ja_JP: %(name)s への変更に成功しました。

en: Error reading %(name)s.
ja_JP: %(name)s を読込中にエラーが発生しました。

en: Unexpected error while reading from %(name)s
ja_JP: %(name)s からの読み取り中に予期しないエラーが発生しました。

en: Cannot edit %(name)s.
ja_JP: %(name)s が編集できません。

en: Editing %(path)s
ja_JP: %(path)s を編集中

en: Delete
ja_JP: 削除

en: Are you sure you want to delete these files?
ja_JP: これらのファイルを削除してもよろしいですか。

en: File deletion is disabled.
ja_JP: ファイルの削除は出来ません。

en: Edit
ja_JP: 編集

en: Cannot operate on non empty directories
ja_JP: ディレクトリがからではないため、操作できません

en: equals
ja_JP: 等しい

en: not equal
ja_JP: 等しくない

en: contains
ja_JP: 含む

en: not contains
ja_JP: 含まれていません

en: greater than
ja_JP: より大きい

en: smaller than
ja_JP: より小さい

en: empty
ja_JP: 空

en: in list
ja_JP: 一覧にある

en: not in list
ja_JP: 一覧にない

en: not between
ja_JP: 間ではなく

en: Failed to get model. %(error)s
ja_JP: モデルを取得できませんでした。%(error)s

en: Failed to create record. %(error)s
ja_JP: レコードの作成に失敗しました。%(error)s

en: Failed to update record. %(error)s
ja_JP: レコードの更新に失敗しました。%(error)s

en: Failed to delete record. %(error)s
ja_JP: レコードの削除に失敗しました。%(error)s

en: Are you sure you want to delete selected records?
ja_JP: 選択したレコードを削除してもよろしいですか。

en: Record was successfully deleted. | %(count)s records were successfully deleted.
ja_JP[0]: %(count)s レコードが正常に削除されました。

en: Failed to delete records. %(error)s
ja_JP: レコードの削除に失敗しました。%(error)s

en: Not a valid choice
ja_JP: 選択が無効です

en: Key
ja_JP: 鍵(キー)

en: Value
ja_JP: 値(バリュー)

en: Already exists.
ja_JP: 既に存在します。

en: At least %(num)d item is required | At least %(num)d items are required
ja_JP[0]: 残り %(num)d 個のアイテムが必要です。

en: Integrity error. %(message)s
ja_JP: 整合性エラーが発生しました。%(message)s

en: Invalid time format
ja_JP: 無効な時刻の形式

en: Invalid Choice: could not coerce
ja_JP: 無効な選択: 強制できません。

en: Invalid JSON
ja_JP: 無効な JSON

en: Invalid file extension
ja_JP: 無効なファイル拡張子

en: File "%s" already exists.
ja_JP: ファイル「%s」は既に存在します。

en: There are no items in the table.
ja_JP: 表にはアイテムがありません。

en: Invalid Filter Value: %(value)s
ja_JP: 無効なフィルター値: %(value)s

en: Record was successfully created.
ja_JP: レコードが正常に作成されました。

en: Record does not exist.
ja_JP: レコードが存在しません。

en: Record was successfully saved.
ja_JP: レコードが正常に保存されました。

en: Tablib dependency not installed.
ja_JP: Tablib の依存関係がインストールされていません。

en: Export type "%(type)s not supported.
ja_JP: "%(type)sエクスポートの種類 はサポートされていません。

en: Yes
ja_JP: はい

en: No
ja_JP: いいえ

en: between
ja_JP: 間

en: View Record
ja_JP: レコードを見る

en: Edit Record
ja_JP: レコードを編集

en: With selected
ja_JP: 選択

en: Save
ja_JP: 保存

en: Cancel
ja_JP: キャンセル

en: Save and Add Another
ja_JP: 保存してもう一つ追加

en: Save and Continue Editing
ja_JP: 保存して編集を続ける

en: Root
ja_JP: ルート

en: Sort by %(name)s
ja_JP: %(name)s による並び替え

en: Rename File
ja_JP: ファイル名を変更

en: Are you sure you want to delete \'%(name)s\' recursively?
ja_JP: \'%(name)s\' を削除するよろしいです ' を再帰的にですか？

en: Are you sure you want to delete \'%(name)s\'?
ja_JP: \本当に '%(name)s\' を削除してもいいですか？

en: Please select at least one file.
ja_JP: 少なくとも 1 つのファイルを選択してください。

en: List
ja_JP: 一覧

en: Create
ja_JP: 作成

en: Details
ja_JP: 詳細

en: Filter
ja_JP: 移動»

en: Delete?
ja_JP: 削除

en: New
ja_JP: 新規

en: Add
ja_JP: 追加

en: Add Filter
ja_JP: フィルターを追加

en: Export
ja_JP: 出力

en: Apply
ja_JP: 適用

en: Reset Filters
ja_JP: フィルターをリセット

en: Search
ja_JP: 検索

en: Create New Record
ja_JP: 新しいレコードを作成

en: Select all records
ja_JP: すべてのレコードを選択

en: Select record
ja_JP: レコードを選択

en: Please select at least one record.
ja_JP: 少なくとも1つのレコードを選択してください。

en: Are you sure you want to delete this record?
ja_JP: このレコードを削除してもよろしいですか。
