flask-admin - en to tr_TR translation catalogue (112 entries)

en: Home
tr_TR: Ana sayfa

en: Cli: Invalid command.
tr_TR: CLI: Geçersiz komut.

en: File to upload
tr_TR: Yüklenecek dosya

en: File required.
tr_TR: Gerekli dosya.

en: Invalid file type.
tr_TR: Geçersiz dosya tipi.

en: Content
tr_TR: İçerik

en: Invalid name
tr_TR: Geçersiz ad

en: Name
tr_TR: Adı

en: File "%(name)s" already exists.
tr_TR: "%(name)s" dosyası zaten var.

en: Permission denied.
tr_TR: İzin verilmedi.

en: File uploading is disabled.
tr_TR: Karşıya dosya yükleme devre dışı.

en: Successfully saved file: %(name)s
tr_TR: Başarıyla kaydedilmiş dosya: %(name)s

en: Failed to save file: %(error)s
tr_TR: Dosya kaydetme başarısız oldu: %(error)s

en: Upload File
tr_TR: Dosya Yükle

en: Directory creation is disabled.
tr_TR: Dizin oluşturma devre dışı bırakıldı.

en: Successfully created directory: %(directory)s
tr_TR: Dizin başarıya oluşturuldu: %(directory)s

en: Failed to create directory: %(error)s
tr_TR: Dizin oluşturma başarısız oldu: %(error)s

en: Create Directory
tr_TR: Dizin oluşturma

en: Deletion is disabled.
tr_TR: Silme işlemi devre dışı bırakıldı.

en: Directory deletion is disabled.
tr_TR: Dizin silme işlemi devre dışı bırakıldı.

en: Directory "%(path)s" was successfully deleted.
tr_TR: Dizin "%(path)s" başarıyla silindi.

en: Failed to delete directory: %(error)s
tr_TR: Dizini silme başarısız oldu: %(error)s

en: File "%(name)s" was successfully deleted.
tr_TR: "%(name)s" dosyası başarıyla silindi.

en: Failed to delete file: %(name)s
tr_TR: Dosya silinemedi: %(name)s

en: Renaming is disabled.
tr_TR: Yeniden adlandırma devre dışı bırakılır.

en: Path does not exist.
tr_TR: Yol yok.

en: Successfully renamed "%(src)s" to "%(dst)s"
tr_TR: Başarılı bir şekilde yeniden adlandırılan "%(src)s" "%(dst)s" için

en: Failed to rename: %(error)s
tr_TR: Yeniden adlandırılamadı: %(error)s

en: Rename %(name)s
tr_TR: %(name)s yeniden adlandırma

en: Error saving changes to %(name)s.
tr_TR: %(name)s için değişiklikler kaydedilirken bir hata oluştu.

en: Changes to %(name)s saved successfully.
tr_TR: Değişiklikler başarıyla kaydedildi %(name)s.

en: Error reading %(name)s.
tr_TR: Hata okuma %(name)s.

en: Unexpected error while reading from %(name)s
tr_TR: %(name)s üzerinden okuma sırasında beklenmeyen hata

en: Cannot edit %(name)s.
tr_TR: %(name)s düzenleyemezsiniz.

en: Editing %(path)s
tr_TR: %(path)s düzenleme

en: Delete
tr_TR: Sil

en: Are you sure you want to delete these files?
tr_TR: Bu dosyaları silmek istediğinizden emin misiniz?

en: File deletion is disabled.
tr_TR: Dosya silmeyi devre dışı bırakılır.

en: Edit
tr_TR: Düzenle

en: Cannot operate on non empty directories
tr_TR: Boş olmayan dizinler üzerinde çalışamaz

en: equals
tr_TR: eşittir

en: not equal
tr_TR: eşit değil

en: contains
tr_TR: içerir

en: not contains
tr_TR: değil içerir

en: greater than
tr_TR: daha büyük

en: smaller than
tr_TR: daha küçük

en: empty
tr_TR: boş

en: in list
tr_TR: listede

en: not in list
tr_TR: liste değildir

en: not between
tr_TR: arasında değil

en: ObjectId equals
tr_TR: ObjectId eşittir

en: Failed to get model. %(error)s
tr_TR: Model alma başarısız oldu. %(error)s

en: Failed to create record. %(error)s
tr_TR: Kayıt oluşturulamadı. %(error)s

en: Failed to update record. %(error)s
tr_TR: Kaydı oluşturulamadı. %(error)s

en: Failed to delete record. %(error)s
tr_TR: Kaydı silinemedi. %(error)s

en: Are you sure you want to delete selected records?
tr_TR: Seçili kayıtları silmek istediğinizden emin misiniz?

en: Record was successfully deleted. | %(count)s records were successfully deleted.
tr_TR[0]: Kaydı başarıyla silindi.
tr_TR[1]: %(count)s kayıtlarını başarıyla silindi.

en: Failed to delete records. %(error)s
tr_TR: Kaydı silinemedi. %(error)s

en: Not a valid choice
tr_TR: Geçersiz bir seçim

en: Key
tr_TR: Anahtar

en: Value
tr_TR: Değer

en: Already exists.
tr_TR: Zaten var.

en: At least %(num)d item is required | At least %(num)d items are required
tr_TR[0]: En az %(num)d adet nesne gerekli
tr_TR[1]: En az %(num)d adet nesne gerekli

en: Integrity error. %(message)s
tr_TR: Bütünlüğü hatası. %(message)s

en: Invalid time format
tr_TR: Geçersiz saat biçimi

en: Invalid Choice: could not coerce
tr_TR: Geçersiz seçenek: dönüştürülemedi

en: Invalid JSON
tr_TR: Geçersiz JSON

en: Invalid file extension
tr_TR: Geçersiz dosya uzantısı

en: File "%s" already exists.
tr_TR: "%s" dosyası zaten var.

en: There are no items in the table.
tr_TR: Tabloda hiçbir öğe vardır.

en: Invalid Filter Value: %(value)s
tr_TR: Geçersiz filtre değeri: %(value)s

en: Record was successfully created.
tr_TR: Kaydı başarıyla oluşturuldu.

en: Record does not exist.
tr_TR: Kaydı yok.

en: Record was successfully saved.
tr_TR: Kaydı başarıyla kaydedildi.

en: Tablib dependency not installed.
tr_TR: Tablib bağımlılığı yüklü değil.

en: Export type "%(type)s not supported.
tr_TR: %(type)s türünde dışa aktarım desteklenmiyor.

en: Yes
tr_TR: Evet

en: No
tr_TR: Hayır

en: between
tr_TR: arasında

en: View Record
tr_TR: Görünüm kaydı

en: Edit Record
tr_TR: Kaydı Düzenleme

en: Please select model
tr_TR: Lütfen modelini seçin

en: With selected
tr_TR: İle işaretli

en: Save
tr_TR: Kaydet

en: Cancel
tr_TR: İptal

en: Save and Add Another
tr_TR: Kaydet ve Başka bir tane daha ekle

en: Save and Continue Editing
tr_TR: Kaydet ve düzenlemeye devam et

en: Root
tr_TR: Kök

en: Sort by %(name)s
tr_TR: %(name)s göre sırala

en: Rename File
tr_TR: Dosyayı Yeniden Adlandırma

en: Are you sure you want to delete \'%(name)s\' recursively?
tr_TR: \'%(name)s\' silmek istedi─ƒinizden emin misiniz özyinelemeli olarak?

en: Are you sure you want to delete \'%(name)s\'?
tr_TR: \'%(name)s\' silmek istedi─ƒinizden emin misiniz?

en: Size
tr_TR: Boyut

en: Please select at least one file.
tr_TR: Lütfen en az bir dosya seçin.

en: List
tr_TR: Liste

en: Create
tr_TR: Oluştur

en: Details
tr_TR: Detaylar

en: Filter
tr_TR: Filtre

en: Delete?
tr_TR: Sil?

en: New
tr_TR: Yeni

en: Add
tr_TR: Ekle

en: Add Filter
tr_TR: Filtre Ekle

en: Export
tr_TR: Dışa Aktar

en: Apply
tr_TR: Uygula

en: Reset Filters
tr_TR: Filtreleri Sıfırla

en: Search
tr_TR: Arama

en: items
tr_TR: Öğeler

en: Create New Record
tr_TR: Yeni Kayıt Oluştur

en: Select all records
tr_TR: Tüm kayıtları seçme

en: Select record
tr_TR: Çek'i seçin

en: Please select at least one record.
tr_TR: Lütfen en az bir kayıt seçin.

en: Are you sure you want to delete this record?
tr_TR: Bu kaydı silmek istediğinizden emin misiniz?
