flask-admin - en to it_IT translation catalogue (109 entries)

en: Home
it_IT: Pagina Principale

en: Cli: Invalid command.
it_IT: Cli: Comando non valido.

en: File to upload
it_IT: File da caricare

en: File required.
it_IT: File obbligatorio.

en: Invalid file type.
it_IT: Tipo di file non valido.

en: Content
it_IT: Contenuto

en: Invalid name
it_IT: Nome non valido

en: Name
it_IT: Nome

en: File "%(name)s" already exists.
it_IT: Il file "%(name)s" esiste giá.

en: Permission denied.
it_IT: Permesso negato.

en: File uploading is disabled.
it_IT: Il caricamento dei file é stato disabilitato.

en: Successfully saved file: %(name)s
it_IT: File salvato con successo: %(name)s

en: Failed to save file: %(error)s
it_IT: Impossibile salvare il file: %(error)s

en: Upload File
it_IT: Carica file

en: Directory creation is disabled.
it_IT: La creazione di cartelle é disabilitata.

en: Successfully created directory: %(directory)s
it_IT: Cartella creata con successo: %(directory)s

en: Failed to create directory: %(error)s
it_IT: Impossibile creare la cartella: %(error)s

en: Create Directory
it_IT: Crea cartella

en: Deletion is disabled.
it_IT: L'eliminazione é disabilitata.

en: Directory deletion is disabled.
it_IT: L'eliminazione di cartelle é disabilitata.

en: Directory "%(path)s" was successfully deleted.
it_IT: È stata eliminata la directory "%(path)s".

en: Failed to delete directory: %(error)s
it_IT: Impossibile eliminare la cartella: %(error)s

en: File "%(name)s" was successfully deleted.
it_IT: Il file "%(name)s" é stato eliminato correttamente.

en: Failed to delete file: %(name)s
it_IT: Impossibile eliminare il file: %(name)s

en: Renaming is disabled.
it_IT: La rinominazione é disabilitata.

en: Path does not exist.
it_IT: Il percorso non esiste.

en: Successfully renamed "%(src)s" to "%(dst)s"
it_IT: "%(src)s" rinominato in "%(dst)s"  con successo

en: Failed to rename: %(error)s
it_IT: Impossibile rinominare: %(error)s

en: Rename %(name)s
it_IT: Rinomina %(name)s

en: Error saving changes to %(name)s.
it_IT: Errore nel salvataggio delle modifiche di %(name)s.

en: Changes to %(name)s saved successfully.
it_IT: Le modifiche a %(name)s sono state salvate con successo.

en: Error reading %(name)s.
it_IT: Errore di lettura di %(name)s.

en: Unexpected error while reading from %(name)s
it_IT: Errore imprevisto durante la lettura di %(name)s

en: Cannot edit %(name)s.
it_IT: Non è possibile modificare %(name)s.

en: Editing %(path)s
it_IT: Modifica %(path)s

en: Delete
it_IT: Elimina

en: Are you sure you want to delete these files?
it_IT: Sei sicuro di voler eliminare questi file?

en: File deletion is disabled.
it_IT: La cancellazione del file è disattivata.

en: Edit
it_IT: Modifica

en: Cannot operate on non empty directories
it_IT: Non può funzionare in directory non vuote

en: equals
it_IT: uguale

en: not equal
it_IT: differente

en: contains
it_IT: contiene

en: not contains
it_IT: non contiene

en: greater than
it_IT: piú grande di

en: smaller than
it_IT: piú piccolo di

en: empty
it_IT: vuoto

en: in list
it_IT: nell'elenco

en: not in list
it_IT: non in elenco

en: not between
it_IT: non tra

en: ObjectId equals
it_IT: ObjectId uguale

en: Failed to get model. %(error)s
it_IT: Impossibile ottenere il modello. %(error)s

en: Failed to create record. %(error)s
it_IT: Impossibile creare il record. %(error)s

en: Failed to update record. %(error)s
it_IT: Impossibile aggiornare il record. %(error)s

en: Failed to delete record. %(error)s
it_IT: Impossibile eliminare il record: %(error)s

en: Are you sure you want to delete selected records?
it_IT: Sei sicuro di voler eliminare i record selezionati?

en: Record was successfully deleted. | %(count)s records were successfully deleted.
it_IT[0]: Il record é stato eliminato con successo.
it_IT[1]: %(count)s records eliminati con successo.

en: Failed to delete records. %(error)s
it_IT: Impossibile eliminare le righe: %(error)s

en: Not a valid choice
it_IT: Scelta non valida

en: Key
it_IT: Chiave

en: Value
it_IT: Valore

en: Already exists.
it_IT: Esiste già.

en: At least %(num)d item is required | At least %(num)d items are required
it_IT[0]: È necessario almeno %(num)d elemento
it_IT[1]: Sono necessari almeno %(num)d elementi

en: Integrity error. %(message)s
it_IT: Errore di integrità. %(message)s

en: Invalid time format
it_IT: Formato orario non valido

en: Invalid Choice: could not coerce
it_IT: Scelta non valida: impossibile forzare

en: Invalid JSON
it_IT: JSON non valido

en: Invalid file extension
it_IT: Estensione del file non valida

en: File "%s" already exists.
it_IT: Il file "%s" esiste giá.

en: There are no items in the table.
it_IT: Non ci sono elementi nella tabella.

en: Invalid Filter Value: %(value)s
it_IT: Valore del filtro non valido: %(value)s

en: Record was successfully created.
it_IT: Riga aggiunta con successo.

en: Record does not exist.
it_IT: La riga non esiste.

en: Record was successfully saved.
it_IT: Record stato salvato con successo.

en: Tablib dependency not installed.
it_IT: Dipendenza Tablib non installata.

en: Export type "%(type)s not supported.
it_IT: Esportazione tipo "%(type)s non supportata.

en: Yes
it_IT: Si

en: between
it_IT: tra

en: View Record
it_IT: Visualizza riga

en: Edit Record
it_IT: Modifica riga

en: Please select model
it_IT: Selezionare un modello

en: With selected
it_IT: Con la selezione

en: Save
it_IT: Salva

en: Cancel
it_IT: Annulla

en: Save and Add Another
it_IT: Salva e aggiungi un altro

en: Save and Continue Editing
it_IT: Salva e continua a modificare

en: Root
it_IT: Categoria principale

en: Sort by %(name)s
it_IT: Ordina per %(name)s

en: Rename File
it_IT: Rinomina File

en: Are you sure you want to delete \'%(name)s\' recursively?
it_IT: Sei sicuro di voler elminare \'%(name)s\' ricorsivamente?

en: Are you sure you want to delete \'%(name)s\'?
it_IT: Sei sicuro di voler elminare \'%(name)s\'?

en: Please select at least one file.
it_IT: Selezionare almeno un file.

en: List
it_IT: Elenco

en: Create
it_IT: Crea

en: Details
it_IT: Dettagli

en: Filter
it_IT: Filtra

en: Delete?
it_IT: Eliminare?

en: New
it_IT: Nuovo

en: Add
it_IT: Aggiungi

en: Add Filter
it_IT: Aggiungi filtro

en: Export
it_IT: Esporta

en: Apply
it_IT: Applica

en: Reset Filters
it_IT: Reimposta filtri

en: Search
it_IT: Cerca

en: Create New Record
it_IT: Aggiungi nuova riga

en: Select all records
it_IT: Seleziona tutti i record

en: Select record
it_IT: Seleziona riga

en: Please select at least one record.
it_IT: Selezionare almeno un record.

en: Are you sure you want to delete this record?
it_IT: Sei sicuro di voler eliminare questo record?
